Reklamı kapat

Reklamı kapat
ALANYA HABER MERKEZI
Reklam
Son 10 Yılın En Düşük Ekim Ayı Enflasyonu
03 Kasım 2016 - 21:13 'de eklendi.

ATSO Başkanı Davut Çetin’den Enflasyon Değerlendirmesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Ekim Ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“2016 Ekim ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %1,44, Yurtiçi ÜFE’de %0,84 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %7,16,yurt içi üretici fiyatlarında %2,84olarak gerçekleşmiştir.

İklim, ihracat yetersizliği nedeniyle tarım ürünleri fiyatlarının, iç ve dış talebin yavaşlaması sonucu sanayi ve hizmet sektörü fiyatlarının baskılanması sonucunda son 10 yılın en düşük Ekim ayı enflasyonu ile karşı karşıyayız.

Ekim ayı zam şampiyonu çarliston biber

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler% 39,46 ile çarliston biber, % 38,91 ile salatalık ve % 34,57 ile kazak (kadın için) olurken, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler % 32,52 ile limon, %26,85 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar ve % 16,68 ile yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar olmuştur.

Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Ekim ayında endekste yer alan gruplardan ulaştırmada %2, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,76, lokanta ve otellerde %0,70 ve ev eşyasında %0,59 artış gerçekleşmiştir.
En çok giyim ve ayakkabı fiyatları arttı

Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış % 10,43 ile “giyim ve ayakkabı” grubunda görülürken bunu %2 ile “ulaştırma”, %1,76 ile “gıda ve alkolsüz içecekler ”grubu izlemiştir. En yüksek düşüş % 1,03 ile “eğlence ve kültür” grubunda gerçekleşmiştir.
Açıklanan enflasyonun %78’i giyim ve gıda kaynaklı
% 1,44 olarak açıklanan TÜFE’deki ana harcama gruplarının etkisine baktığımızda % 0,73 lük artışın giyim ve ayakkabı grubundan, %0,39’un gıda ve alkolsüz içecekler grubundan geldiğini görüyoruz. Yani açıklanan aylık TÜFE’nin %78’inin gıda ve giyim kaynaklı olduğunu görüyoruz.

Tarımda enflasyon düşük, gıdada fazla

Giyimde mevsimsel olarak beklediğimiz bir artış yaşandı. Sebze fiyatlarında mevsimsel artışa karşılık, narenciye, nar, elma, patates, kuru soğan üretici fiyatlarında geçen yıla göre önemli düşüş görülmektedir. Bu ürünlerde iç ve dış talebi teşvik edecek üretici desteklerin gündeme gelmesi gereklidir.

Ancak tarımda yıllık enflasyon düşük olmasına rağmen, kış aylarında gıda fiyatlarındaki artış nedeni ile farklı bir algı ortaya çıkmaktadır.

Gıdada enflasyonu dizginlemek için lojistik, ambalaj, soğuk hava ve soğuk zincir altyapısı ve en önemlisi üretici-tüketici kooperatiflerinin güçlendirilmesi konusunda bütüncül adımlar atmamız gerekmektedir.

En yüksek yıllık artış alkollü içecekler ve tütünde

Yıllık bazda enflasyondaki en fazla artış % 22,61 ile”alkollü içecekler ve tütün”, %9,58 ile “eğitim” ve % 9,39 ile “sağlık” gruplarında gerçekleşmiştir.
Yİ-ÜFE’de, Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %0,79 artış, imalat sanayi sektöründe %0,93 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,31 düşüş ve su sektöründe %0,58 artış olarak gerçekleşmiştir.

Batı Akdeniz’de enflasyon Türkiye ortalamasının üzerinde

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık %1,74, on aylık % 6,62 ve yıllık bazda % 7,44 olarak gerçekleşmiştir. TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 4.,on aylık enflasyonda 10., yıllık enflasyonda ise 13.sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nin, aylık, on aylık ve yıllık bazda ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür.

Bölgede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış % 13,96 ile “giyim ve ayakkabı” grubunda görülürken en fazla düşüş ise % 0,49 ile “eğlence ve kültür ”gurubunda görülmüştür.
Yıllık enflasyonda ise en fazla artış % 22,70 ile “alkollü içecekler ve tütün”, % 11 ile “çeşitli mal ve hizmetler” ve % 10,64 ile “sağlık” gruplarında görülmüştür.
baskan-davut-cetin

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER