Çiftçiye elektrik artık parasız

Çiftçiye elektrik artık parasız
  • 13.04.2017
  • 154 kez okundu

Çiftçilere Büyükkent Belediyesi’nin Antalya ziraatında yeni bir devri başlatacak destekleri açıklayan Başkan Türel, çiftçiye bedava elektrik saslınü yerine getirmek üzere inşa ettikleri 2 MW’lık 4 güneş santralinin enerji üretimine başladığını açıkladı. 3 MW gücünde yeni bir santral daha kuracaklarını söyleyen Türel, “İş bilenin, kılıç kuşananın, söz verdik saslımüzü tuttuk’ diye mevzuştu.

Büyükkent Belediye Başkanı Menderes Türel, ziraat sulama kooperatifleriyle tarımsal projeleri değerlendirme toplantısı düzenledi. Cam Piramit’te toplantıya tarım sektörünün temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Türel görüşmede Büyükkent Belediyesi’nin Antalya ziraatında yeni bir devri başlatacak tarımsal destek programını açıkladı. Antalya Büyükkent Belediyesi olarak zorunlu olmamasına rağmen, ziraat üreticimize desteği öncelikli vazife olarak görmüş olduklerini vurgulayan Başkan Türel, “2014’te göreve gelirken, üreticimize, kooperatiflerimize destek olacağımızı söylemiştim. Bu çerçevede Belediyemiz bünyesinde öncelikle Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı kurduk. Bu zamanda plan ve proje çalışmalarımızı yaptık ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Destekleme Yönetmeliğini çıkardık. Bu yönergeyle Devletimiz iyi mi üreticimize destek veriyorsa, bundan hemen sonra Büyükkent Belediyesi olarak bizler de önemli bir destek politikasını hayata geçireceğiz” dedi.
Türel, tarım üreticisine verecekleri destekleri şöyle sıraladı: “Bitkisel üretim desteği, Hayvansal üretim desteği, Tarımsal tesisler yapım ve büyük onarım desteği, Tarımsal tesisler küçük onarım desteği, Elektrik enerjisi desteği, Yangın ve organik afet zararlarını telafi desteği, öteki destek sağlar.”dedi.
ÜRETİCİYE SERTİFİKALI FİDE TOHUM DESTEĞİ
Bitkisel üretim desteği kapsamında, üreticiye sertifikalı fide-fidan-tohum temini, sera yapım malzemesi temini ve sera yakıtı gibi desteklere başlayacaklarını açıklayan Başkan Menderes Türel, şunları aktardı: “Feromon tuzak şeklinde biyolojik ve biyoteknik mücadele malzemelerinin temini de desteklerimiz içinde olacaktır. Tarımsal tesisler yapım ve büyük onarım desteği kapsamında; kapalı ve açık sistem sulama tesisleri, sulama ve hayvan içme suyu göletleri, toprak koruma ve ıslahı tesisleri yapacağız. Bitkisel yada hayvansal ürünlerinin depolanması soğuk hava depoları, tasnif ve paketleme tesisleri inşa edeceğiz. Tarımsal sulama amaçlı enerji üretim tesisleri kuracağız. Toplu hayvan barınakları, toplu hayvan sağım bölgeleri, süt toplama merkezleri ve süt soğutma tankı benzer biçimde tesislerin yapım ve onarımı da belediyemiz faaliyetleri içinde olacaktır.”
ANTALYA TARIMINDA YENİ DÖnem
Elektrik enerjisi desteğiyle de söz vermiş olduğu şekilde maliyetlerin düşürülmesine direkt katkı sağlamış olacaklarının altını çizen Türel, “Bu desteklerde Sulama Kooperatifi/Tarımsal Kalkınma Kooperatifi/Sulama Birliği/Ziraat Odası/Üretici Birliği örgütlerimizle işbirliği yapacağız. Bu kararlar Antalya ziraatında yeni bir dönemin başladığına işaret etmektedir. 2017 yılı Antalya tarımında yeni bir başlangıç, yeni bir hamle yılı olacaktır. Devletimiz nakdi destek kredi desteği sağlarken, Belediyemiz siz üreticilerimizin maliyetlerini düşürecek, ürünün daha iyi korunmasını, işlenmesini, pazarlanmasını, kıymet bulmasını elde edecektir. Bu desteklerin Antalya ziraatına daha çok bolluk getireceğini birkaç senede çoğumuz inştanrı beraber göreceğiz” diye mevzuştu.
DESTEK İLKELERİNİ AÇIKLADI
Başkan Türel tarımsal destek ilkelerini şöyle açıkladı: “iyi mi ki, Devlet iyi ziraat uygulamasına, sertifikalı fidana destek veriyorsa, tamamımız de üreticimizin işini en iyi şekilde yapmasını arzu ediyoruz. Antalya tarımında kimyasal savaşım artık tamamen bitmeli ve biyolojik mücadeleye her yerde geçilmelidir. Sera ve üretim sigortasına hepimiz daha çok önem vermelidir. Birleşke ve birliklerimizin güçlenmesi de arzu ettiğimiz bir durumdur, çünkü Belediye olarak bizler sulama tesisi, soğuk hava tesisi kuracağız, fakat işletmesini üretici örgütlerimizin yapmasını isteyeceğiz. Üreticimiz ve kooperatiflerimiz kendi yapabilecekleri işleri kendileri yapmalıdır ki, Belediyemiz yatırım için daha fazla kaynak ayırma imkânı bulsun bununla birlikte tesisler amacına uygun bir şekilde işletilsin. Bununla beraber üreticimize en çok desteği vermek temel ilkemiz olacaktır. Icra ettiğimız tesisin doğru işletilmediğini görmüş olduğumüzde tesisi derhal geri alacağız ve gerekirse kendimiz işletmesini de yapacağız.”
SÖZ VERDİK Mİ YAPARIZ
tarım sektörüne kazanmıştırrdıkları somut proje ve desteklere de değinen Türel, “Seçimlerden önce sulama kooperatiflerine elektrik bedava olacak demiştim, tamamımız söz verdik mi saslımüzü meblağız. Birileri çıkmıştı, 2009 seçimlerinde Antalya’da her insana parasız elektrik vereceğiz demişti. Hatırlıyorsunuz değil mi? 2009 ile 2014 arasında biz seçilinceye kadar Antalya’da parasız elektrik gören oldu mu? Bedava elektrikten vazgeçtik, ben 2009’da görevi devrediyorken Antalya suyu en ucuz içen şehirdi. Bedava elektrik getirmedikleri şeklinde suyu da en pahalı kullanan şehir yapmış oldular. İşte aradaki fark bu. Hepimiz söz verdik mi başkaları benzer biçimde değiliz. Unutmuyoruz. Gereğini yapıyoruz. Ve sulama kooperatiflerini artık elektrik maliyetini sıfırlıyoruz” dedi.
ELEKTRİK ÜRETMEYE BAŞLADIK
Başkan Menderes Türel şöyle devam etti: “Ben biliyorum, sulama faaliyetlerinde en büyük harcama kalemi cereyan parasıdır. İlimizdeki 39 sulama kooperatifi tarımsal sulamada senelik 8 milyon 500 bin kW saat elektrik kullanıyor. Bunların hepsini hepimiz organik olarak dersimize çalıştığımız için ezbere biliyoruz. Ve seçimlerden önce de dersimize çalışarak sulama suyunda elektriği parasız yapacağız dedik. Öyle uydur gitsin, seçimden sonrasında da unut gitsin bizim defterimizde yazmadı. Güneş enerjisiyle elektrik üretip, üreticimize destek olmak için 4 milyon 100 bin lira yatırımla 1 MW kurulu gücünde 2 tane GES santrali kurduk ve bu Kasım 2016 tarihinden beri çalışıyor. şu demek oluyor ki şu anda elektrik üretiyoruz. Şimdi elektriği biriktiriyoruz ki o elektriği sizlere kullandıracağız. Helali hoş olsun, az bile feda olsun. İnşallah bereket getirsin işlerinize.”
ENERJİNİN KAYNAĞI GÜNEŞTEN
4 milyon 300 bin TL’lik yeni bir yatırımla 1 MW Kurulu gücünde 2 adet güneş enerjisi santralinin daha kurulumunu bitirdiklarını söyleyen Başkan Türel şu detayları verdi: “Yeni santral Mayıs’ta üretime başlamış olacak. İkinciyi de bitirdik. Başkan bu elektrik paralarını ödüyorsunuz fakat değirmenin suyu nereden geliyor. Belediye bu kadar zengin oldu mu? Diye düşünmeyin. Bu enerjinin kaynağı güneşten geliyor. Cebimizden çıkmıyor. Bu 4 GES’e ilave olarak, 12.5 milyon TL bedelli 3 MW kurulu gücünde 3 tane güneş enerjisi santralini daha belediye olarak ayrıca kuruyoruz. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nda olan bu projemiz, Ankara‘da onaylandı. İnştanrı ilk toplantımızda karar alacağız. Ben bu arada geçmişte bizim milletvekilliğimizi gerçekleştiren Kalkınma Bakanımıza Sayın Lütfi Elvan’a özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. Bu projeyi anlattığımda bana Menderes derhal yap, derhal çıkaracağım kararı bunu tüm Türkiye’de örnek göstereceğiz dedi.”
7 MİLYON ÜRETİYORUZ
Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün saygınlıkıyla toplam 8 milyon 382 bin TL harcama yapılarak 2 MW 4 tane güneş enerjisi santralimiz faaliyete geçti ve senelik 2 milyon 700 bin kw saat elektrik üretiyoruz diyebiliriz. Yeni santral tamamlandığında, 5 MW kurulu gücündeki santralimizle 6.750.000 KW saat senelik elektrik üretim kapasitemiz oluşacak. Size aslına bakarsanız 8 buçuk milyon lazım. Biz 7 milyonunu aşağı yukarı kendimiz üretiyoruz. Nasıl yapsak 1 buçuk milyonu için de pamuk eller cebe deriz. Size bundan ondan sonra elektrik harcamalarında bir kuruş ödetmeyiz inştanrı. Böylelikle bu sistemi hep birlikte oluşturuyoruz. Sizlerle, Sulama Kooperatiflerimizle protokolleri imzaladık. Sulama Kooperatiflerinin başlangıçta elektrik ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayacağız. Bu bizim için de bir deneme süreci olacak. şu demek oluyor ki sistem iyi mi çalışıyor onu bir görelim. Fakat 2018 senesine geldiğimizde elimizdeki santrallerle harcamış olduğumız elektriğin yüzde 85’ini kendimiz üretiyor olacağız. Bu yıl bir tek yüzde 20’sini, gelecek yıl de elektrik maliyetlerinizin tüm bunlarnı Büyükkent Belediyesi tamamlayacak.”
FATURALARI BELEDİYE ÖDEYECEK
Elektrik enerjisi desteği kapsamında yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan T 39 Sulama Kooperatifiyle protokol ve sözleşmelerin imzalandığını belirten Başkan Türel, “2017 yılı saygınlıkıyla 753 bin 250 TL meblağında destek sağlanacağını kaydetti. Türel: “Bu kapsamda belirtilen kooperatiflerimizin belirlenen miktarlardaki sulama elektriğinin faturaları belediyemizce kooperatifimize ödenecek. Bunun için de yapımını tamamlayarak işletmeye sunduğumuz GES’den üretilen elektriğin TEDAŞ’ a satılması ile elde ettiğimiz ve ayrı bir hesapta toplamış olduğumız parasal kaynağımız kullanılacak. Sonuç olarak 2018 yılından itibaren de daha fazlası belediyemizce karşılanacak. Bu destek de; belediyemiz bütçesine yük oluşturmadan tamamı kurduğumuz GES’den elde edilmiş üretimle karşılanacak” dedi.
İŞ BİLENİN, KILIÇ KUŞANANINDIR
‘İş bilenin, kılıç kuşananın, söz verdik saslımüzü tuttuk’ diye seslenen Başkan Türel, “Birileri Antalya’ya bedava elektrik sözü vermişti, unutuldu gitti. çoğumuz üreticimize söz vermiştik. Ayinesi iştir ferdin söze bakılmaz, şahsın görünür aşama-i aklı eserinde. Söz verdik, saslımüzü tuttuk, bugüne dek tanrı utangaç etmedi, inşallah bundan sonrasında da olmayız. Siz destek oldunuz, biz de gece gündüz çalıştık. İşte şimdi bir bir neticelerini alıyoruz. çoğumuz şunu söylüyoruz. Bizim vermiş olduğumuz elektrik, cereyan desteğini kooperatiflerimiz ne olursa olsun çiftçiye yansıtacaktır. Sizlerle meydana getirdiğimız protokolde bu var. Bugün yüzde 20’si, gelecek yıl tamamı. 10 liralık bir sulama faturasının içinde elektrik kaç lira tutuyorsa, 2 lira ise 2 lira, 1 lira ise 1 lira… Artık o 10 liralık sulama suyu faturası çiftçimize eğer 8 lira ise 8 yansıyacaktır. Protokolümüze bunu koyduk. Yani çiftçimiz bundan istifade etmeli” şeklinde mevzuştu.
BUNLARA KİMSE İNANMAZDI
Büyükkent Belediyesi’nin ziraat üreticisine böyle destek vereceği söylenseydi, kimse inanmazdı” diyen Türel, “Belediyelerin tarım sektörüne destek verdiği hiç görülmemişti. Büyükkent Yasası yardımıyla artık bunları yapabilir hale geldik. 2012’de Büyükkent Belediyesi Kanunu’nu çıkarmak istediğimizde her şey daha güzel olacak dediğimizde karşıcılık ne dedi? Hayır dedi. Bunlar her şeye hayır diyorlar. Büyükkent Kanunu’nu çıkaralım çiftçimize destek olalım dediğimizde o vakit muhalefetin hepsi olmaz hayır istemeyiz dedi. Bir sürü gerçek dışı karacılık attı. Türkiye Federal sisteme geçiyor, Demokrasi elden gidiyor, cumhuriyet ortadan kalkıyor. Bunları söylediler. Ne oldu? Şimdi de aynılarını söylüyorlar. Şimdi devleti güçlendireceğimiz, hükümeti güçlendireceğimiz referandum öncesinde de gene aynı palavralara sarıldılar. İşte Büyükkent yasası 3 senedir yürürlükte ne oldu? Eyalet sistemimi geldi. Federal sistem mi geldi? Hepimiz muhalefetin her zamanki benzer biçimde hayır demesine rağmen kanun değişikliğini yapmış olduk. Büyükkent belediyelerini tarım üretimine destek vermeye yetkili hale getirdik” şeklinde mevzuştu.
2B’YE DE HAYIR DEDİLER
“hepimiz Cumhuriyetten geçinenlerden olmadık” diyen Türel, şunları söylemiş oldu: “İşte çiftçimize gerekirse belediye kanunlarını çıkartıp destek vermeyi düşünerek Cumhuriyeti güçlendirenlerden olduk. Hepimiz 2B arazilerini halka satalım dediğimizde de bunlar hayır dedi. O zaman gelip benim çiftçi kardeşimi tahrik ettiler provoke ettiler. Bu 2B kanunuyla mahvolacaksınız dediler. Kanunu çıkartmayalım diye bin dereden su getirdiler. Bizim politika anlayışımız bunu en derin duygularımla söylüyorum, önce tanrı rızası daha sonra sizin rızanız millet rızası. İşte bugün bir kere daha kimin hakikatı söylemiş olduği gün yüzüne çıkmaktadır. Bugün bir kere daha icraat üretenlerle söz üretenler arasındaki fark ortaya çıkmıştır.”
GÜÇLÜ BİR DEVLET İÇİN EVET
bundan önceki dönemin hizmet konusunda sabıkası olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “5 yıl önce Büyükşehir Kanunu çıkacağı vakit bu söylediklerimize kimse inanmıyordu. Muhtemelen 3 yıl önce de ‘ya bunlar parasız elektrik sözü veriyor. İnanmayanlar olmuştur. Benden önce belediyenin sabıkası var çünkü. Söylediler yapmadılar. Geldi şimdi bir başkası da aynı şeyi söylüyor. Bu da unutur yarın’ diye inanmayanlar olmuştur. İşte Halep oradaysa, arşın burada. Ulusal irade sizsiniz, demokrasi sizsiniz, denetim makamı da sizsiniz. Hizmetten memnun olmadığınız süre, Cumhurbaşkanı’nı da belediye başkanını da görevden memnun olmadığınızda eline pasaportu verip evine gönderirsiniz. Söz de karar da milletin. Rahmetli Adnan Menderes’ler, yeter söz milletin demişlerdi. Merhum Menderes demokrasi şehidi oldu, bunca şehit verdik, inştanrı artık pazar gününden daha sonra söz milletin olacak bu millet direksiyon başındaki yerini güçlendirecek. Eğer biz bu projelere evet demeseydik bu projeler hala bekliyor olacaktı. Devletimizi daha da güçlü kalkındıracak bir sisteme evet demek için sandık başına gidiyoruz. İşte belediyelerimizi kurumsal olarak güçlendirmeseydik uzun süreden beri size anlattığım bu tarımsal destekleri sağlayamazdık. Şimdi gene hükümetimizi Pazar günü evet diyerek güçlendirirsek cümle evren biliyor ki bizi tutabilene aşk olsun. Zaten bundan korkanlar ne yapıyor hayır diye feryat figan ediyor” şeklinde mevzuştu.
AVRUPA KONSEYİ TOPLANTISINI İZLETTİ
Başkan Türel, Strasburg’da Avrupa Konseyi toplantısına katılmış olduğunı ve orada hiç hoş olmayan bir tutumla karşılaşmış olduğunı anlatarak video görüntüleri ile de neler yaşadığını izletti. Türel şunları anlattı: “HDP’li belediye başkanlarının tutuklanması ve kayyum atanmasıyla ilgili rapor görüşülecekti. Belediye’nin resmi aracıyla canlı bomba eylemi yapmış oldurmış belediye başkanlarını derhal derhal kahraman duyuru edecekler. Ayrıca verdiğimiz tüm önergeler Avrupalılar tarafınca reddedildi. Ben ne süre mevzuşmaya başladım arkamdan birileri laf atıp duruyor. Gerçek dışı, yuh diyorlar, kahkahalar atıyorlar. İşte görüyorsunuz. Arkamda poşyüce kadın videoya çekiyor. Akılları sıra benim dikkatimi dağıtacaklar konuşamayayım diye. Orada bu mevzularla ilgili gerçekleri söyledim. İşaret fişekleri poşularını boyunlarına takıp gelmişler oraya. Doğrusu ya terör örgütünün yandaşı ya sempatizanı ya da teröristin ta kendisi. Bizim ülkemizin bakanlarını oraya sokmayacağız diye yırtınıyorlar. Atlarıyla itleriyle bizim milletimizin üstüne saldıracak kadar alçak bir hale geliyorlar fakat teröristler Avrupa Konseyi’nin Genel Kurulu’nun göbeğinde cirit atıyor, yazıklar olsun. Bizde güzel bir söz vardır; Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Toplantı salonundan çıkıyorken bir tanesi yanıma geldi, dedi ki ‘Bugün Avrupa Konseyi hayır dedi sizi çok üzdük, 16 Nisan’da da Türkiye hayır söylediğinde sizi tekrar üzeceğiz. Hayır çıktığında tamamımız sevineceğiz siz üzüleceksiniz’ dedi. Ben de döndüm dedim ki bak kardeşim ben sana bir şey söyleyeyim, bu büyük millet Kurtuluş Savaşı Destanı’nı, Çanakkale Destanı’nı, 15 Temmuz Destanı’nı yazdı. 16 Nisan’da da destan yazacak. İnştanrı sandıklardan evet çıkacak siz teröristler üzüleceksiniz. Türk milleti sevinecek dedim.”

NİSAN AYI ENFLASYONU
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan Nisan Ayı enflasyon rakamlarına ilişkin...
Konyaaltı Belediyespor, hedef yükseltti
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek Antalya Süper Amatör Ligi’nde şampiyon olan Konyaaltı Belediyesporu makamında ağırladı. Antalya Süper Amatör Lig (SAL)’inde...
Kepez’de mali rekor sevinci
Kepez Belediyesi, Başkan Hakan Tütüncü yönetiminde kamu maliyesinde rekorlara imza atmaya devam ediyor. Kepez’de, 2009’da 163 TL. olan kişi başına...
MÜSİAD ANTALYA, ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN’İ TEBRİK ETTİ
MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ramazan Kalken ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde 111 meclis...
ABD, Türkiye’den yapılan ithalatın ek gümrük vergisinden muaf olacağını açıkladı
ABD, Türkiye’den yapılan ithalatın ek gümrük vergisinden muaf olacağını açıkladı ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu; İtalya, Güney Kore, İspanya, Türkiye ve...
Derbinin Hakemi Aciklandi
MHK’dan edinilen bilgiye göre Eger besiktas maca cikarsa Fenerbahce Besiktas derbisini Mete Kalkavan yönetecek İlgili
MANAVGAT BELEDİYESİ  YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİNE HAZIRLANIYOR
MANAVGAT BELEDİYESİ YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİNE HAZIRLANIYOR   Manavgat Belediyesi tarafından, 6 Mayıs 2018 Pazar günü yapılacak olan 7. Yağlı Pehlivan...
Emre Mor Yine Kadro Dışı
Teknik direktörünü kizdiran gelecegin messisi olarak görülen Emre Mor yine kadro disi kaldi ,Antrenmanda hocasini kizdiran Emre Mor Hocasi tarafinda...
Derbi Kararı
Olayli Fenerbahce Besiktas Derbisi eger besiktas sahaya cikamama kararini degistirirse, kaldigi dakika itibari ile  57. dakikada kaldigi yerden devam edecek...
Böyle Iftira böyle komplo Görülmedi
Böyle Iftira böyle komplo Görülmedi Yillardir okullara giden cocuklarin fotograflarini okullardan izinli olarak fotograflarini ceken ve bu isi hobi olarak...
Kayserispor – Aytemiz Alanyaspor: 1-2 (MACIN GENIS ÖZETI)
Kayserispor – Aytemiz Alanyaspor: 1-2 (MACIN GENIS ÖZETI) MACI IZLEMEK ICIN BAGLANTIYA TIKLAYIN   İlgili
Norveçliler Alanya’da dizi çekti
Norveçliler Alanya’da dizi çekti Roma ve Mayorka gibi önemli turizm şehirlerinde çekilen ünlü Norveç dizi filmi ‘My First Holiday’in bir...
BAKAN TÜFENKCİ, HATAY’DA ZEYTİN DALI HAREKÂT MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
BAKAN TÜFENKCİ, HATAY’DA ZEYTİN DALI HAREKÂT MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ   Bakan Tüfenkci, bazı tarafların sivil kayıpları gündem oluşturarak başarılı operasyonları...
Kepez ’e dev semt parkı
Kepez ’e dev semt parkı Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ilçeye geniş bir alanı kaplayan dev bir semt parkı...
Beşikçioğlu, Nazım Hikmet Fuar Merkezi’nde..
Konyaaltı Belediyesi tarafından 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlanıp hizmete açılan Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi, sinema ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ